wtorek, 2 lutego 2021

Jadis - wisiorek z kryształem górskim

" Z niebiańskiej wilgoci i najczystszego śniegu rodzi się kryształ "- pisał rzymski przyrodnik Pliniusz Starszy o krysztale górskim.
    Przez swoją całkowitą przejrzystość kamień ten może nam się kojarzyć z krystalicznie czystą wodą z górskiego potoku. Starożytni natomiast utożsamiali kryształ z lodem – niezwykłym, bo nie tylko zesłanym przez bogów na ziemię, ale także niedającym się stopić – i to od greckiego słowa krystallos, oznaczającego lód, pochodzi jego nazwa.
Wielu mineralogów uważa, że trudno znaleźć inny minerał - nawet wśród szlachetnych- który można by było porównać pod względem czystości i żywego połysku. Ze względu na swoją niezwykłą czystość oraz połysk może też przypominać swoim wyglądem diamenty, często też z powodu tego podobieństwa nadawano mu nazwy takie jak diament islandzki czy mormora.
     Kryształ górski dzięki swej czystości i znacznej twardości, od najdawniejszych czasów używany był do celów artystycznych. Starożytni Grecy i Rzymianie stosowali kryształ górski do ozdób, pieczęci, wspaniałych rzeźbionych czasz i waz. Szczególnie intrygującym obiektem zrobionym z kryształu górskiego, będącym jednocześnie świadectwem przypisywania mu przez ludzi szczególnych właściwości, są tajemnicze, niezwykle dokładnie wyrzeźbione ludzkie czaszki, takie jak ta znajdująca się obecnie w British Museum w Londynie, która przy swojej wadze 5200 gramów jest przy okazji jednym z największych istniejących wyrobów wykonanych z kryształu górskiego. Czaszka ta miała zostać odnaleziona w ruinach miasta Majów, istnieje jednak wiele wątpliwości i niejasności dotyczących znaczenia oraz prawdziwego pochodzenia zarówno tego artefaktu, jak i innych tego typu przedmiotów. Wiadomo, że wszelkiego rodzaju czaszki cieszyły się popularnością szczególnie wśród Azteków – odgrywały ważną rolę w rytuałach związanych z obchodami świąt poświęconym zmarłym, ponieważ miały stanowić symbol życia pozagrobowego oraz odrodzenia. Wszystko wskazuje jednak na to, że rzekomo prekolumbijskie pochodzenie słynnej londyńskiej czaszki z kryształu (ale i wielu innych podobnych obiektów, znajdujących się głównie w prywatnych kolekcjach) to niestety mistyfikacja. Naukowcy udowodnili, że ten – skądinąd niezwykle piękny – przedmiot nie wykazuje cech charakterystycznych dla sztuki prekolumbijskiej, co więcej, zbadano, że został on wykonany przy pomocy narzędzi pochodzących z XIX wieku, najprawdopodobniej przez europejskich fałszerzy. Niemniej, legendy o tajemniczych kryształowych czaszkach zdają się być wiecznie żywe i inspirują również współczesnych twórców popkultury – ten, kto oglądał film Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, będzie wiedział, o czym mowa.
     W czasach nowożytnych również wysoko ceniono wyroby z kryształu górskiego i chętnie gromadzono je w zbiorach świeckich i kościelnych. Ci, którzy wierzą w magiczną moc kamieni, przypisują mu wyjątkowe właściwości: ochronne, dodające energii, uzdrawiające i wspomagające czystość oraz otwartość umysłu. A Wy wierzycie w magiczną moc kamieni? Chcielibyście mieć w swojej kolekcji biżuterię z kryształem górskim? W wisiorku wykorzystałam nie tylko piękną fasetowaną 2 cm kulę kryształu górskiego, ale również oszronioną fasetowaną kroplę i przeźroczyste oponki tego magicznego minerału.


Materiały : 2cm fasetowana kula kryształu górskiego, 3x4mm oponki kryształu górskiego, 9x7mm fasetowana  częściowo oszroniona kropla kryształu górskiego, syntetyczny rzemień w kolorze stalowym, ozdobne metalowe elementy w kolorze oksydowanego srebra. 


Miracolo, kryształ górski, Mountain Crystal, Rock Crystal

Miracolo, kryształ górski, Mountain Crystal, Rock Crystal

Miracolo, kryształ górski, Mountain Crystal, Rock Crystal

Miracolo, kryształ górski, Mountain Crystal, Rock Crystal

Miracolo, kryształ górski, Mountain Crystal, Rock Crystal

Miracolo, kryształ górski, Mountain Crystal, Rock Crystal

Miracolo, kryształ górski, Mountain Crystal, Rock Crystal

Miracolo, kryształ górski, Mountain Crystal, Rock Crystal
 

Przepraszam Was za jakość zdjęć, które nie ukazują do końca piękna i blasku kryształu górskiego, ale miałam 15 minut na to, by sfotografować wisiorek zanim trafi do swojej właścicielki.


Dziękuję Wam za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze 💙.
Pozdrawiam Was gorąco. Trzymajcie się zdrowo 😊.


4 komentarze:

 1. bardzo szlachetnie się prezentuje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię kryształ górski, bo jest niepozorny, ale piękny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prostota zawsze się obroni. Klasyczny i szlachetny. 🤩🤩🤩

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny !! Jak wszystkie Twoje prace!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...