niedziela, 1 listopada 2015

Festum omnium sanctorum III

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Dziś, 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych.  Odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, znajomych. Zostawiamy kwiaty i zapalamy znicze, niczym płomyk nadziei, wierząc, że wszyscy, którzy już od nas odeszli, cieszą się chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Stojąc przy grobie, odmówcie nie tylko "Zdrowaś Mario", czy "Wieczne odpoczywanie", ale i taką modlitwę :


Wy wszyscy którzy odeszliście stąd,
po życiu pełnym albo byle jakim,
wybaczcie nasz nad wami sąd,
znacie ten świat i wiecie jest jaki.

Gdziekolwiek drodzy teraz się tułacie, 
oby wam wszystko się najlepiej działo,
choć tutaj pustka jest po waszej stracie,
to Pana Boga wola-że się stało.

Niech dzisiaj dla was zapłonie ta świeczka,
ten płomień który niesie cień naszej pamięci.
Wy na pomnikach i wy bezimienni
dla nas byliście, my dzisiaj dla was
Niech was w opiece mają wszyscy święci.

żródło : http://wiersze.kobieta.pl/wiersze/modlitwa-na-wszystkich-swietych-126794Tak jak w zeszłym roku i dwa lata temu, czyli można by rzecz tradycyjnie już, chciałabym się podzielić z wami stroikami, które własnoręcznie przygotowałam na groby moich najbliższych.
Stara legenda głosi, że w noc pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych, a Zaduszkami blask zapalonych na grobach zniczy wskazuje właściwą drogę zagubionym i nieszczęśliwym duszom, błąkającym się pomiędzy niebem a ziemią.
Kończąc dzisiejszy post, zostawiam was w zadumie i  głębokiej refleksji nad tym co było, co jest i co będzie. .

Do zobaczenia! :)

12 komentarzy:

 1. Zawsze mnie wzruszają Twoje wpisy w tym okresie. .. Stroiki urocze . Ściskam Kasiu ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się wzruszam ;) Buziaki Ewuś :*

   Usuń
 2. Piękny wiersz Kasiu, i piękne stroiki przygotowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie. Więcej nie dam rady - wiesz dlaczego ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znałam tej modlitwy. Stroiki jak zawsze u Ciebie - piękne i gustowne :) Też od lat robię własnoręcznie, ale zawsze na ostatnią chwilę, nawet nie ma czasu na zrobienie zdjęć (a szkoda, bo w tym roku całkiem niezłe wyszły). Miłego tygodnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, też robię stroiki na ostatnią chwilę, bo robię je na żywym podkładzie i zależy mi na tym, by jak najdłużej były świeże. A zdjęcia robiłam dosłownie 3 minuty przed wyjściem. Następnym razem obfoć swoje i koniecznie się z nami nimi podziel! Miłego tygodnia :))

   Usuń
 5. Kasiu, piękna wiązanka. Mnie w tym roku znowu powaliły ceny w kwiaciarniach, więc zastanawiam się czy faktycznie nie lepiej robić samemu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asiu, mnie już od paru lat ceny powalają. Dzisiaj na rynku mamy ogromny wybór sztucznych kwiatów, które często wyglądają jak prawdziwe. Można z nich zrobić piękne wieńce i wiązanki. Ja lubię pracować z kwiatami i układać z nich różne kompozycje. No i lubię mieć w tym wszystkim tzw wkład własny ;-)

   Usuń
 6. Piękna wiązanka :) Mnie kwiaty chyba nie lubią, bo nawet kaktusa umiem zasuszyć, więc z wiązankami też mi nie po drodze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Kaktusa też mi się zdarzyło ususzyć ;) Ale nie ma co się zrażać tylko dalej robić swoje ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...